Opublikowany przez: monika.g 2016-06-21 23:58:47
Autor zdjęcia/źródło: Pixabay.com @ Kalendarz płodności
Płodność kobiety wyznacza owulacja. Jest to moment uwolnienia się komórki jajowej z jajnika. Kobieta jest płodna na kilka dni przed tym momentem oraz kilka dni później zakładając, że jajeczkowanie mogło się opóźnić.
Owulacja to moment kulminacyjny w całym cyklu miesięcznym kobiety. Cykl ten jest zaprogramowany w taki sposób, aby po uwolnieniu się jajeczka z jajnika oczekiwać na zapłodnienie. Gdy w ciągu 24 godzin ono nie nastąpi komórka jajowa obumiera i zostaje wydalona wraz z krwią miesiączkową. Dni płodne rozpoczynają się zaraz po miesiączce. Obserwując codziennie śluz szyjkowy zauważysz, że nie jest on cały czas taki sam, lecz się zmienia. W czasie okresu szyjka macicy jest zamknięta i zaklejona gęstym śluzem. Po zakończeniu miesiączki oczyszcza się ona z tego śluzu, wtedy jest on lepki i biały. Jest to faza niepłodności względnej. Po tym czasie szyjka macicy rozpoczyna produkcję nowego śluzu płodnego. Zauważysz wtedy, że śluz się rozrzedza, staje się coraz bardziej przejrzysty i śliski, aż tuż przed owulacją wygląda jak białko jaja kurzego i da się rozciągnąć na długość nawet kilku centymetrów. Jest to tak zwany szczyt objawu śluzu, który jest momentem owulacji. Wtedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe. Poza objawem śluzu moment owulacji wyznaczyć można również na podstawie codziennej obserwacji szyjki macicy, która zmienia swoje położenie (przesuwa się w górę lub w dół), a także zamyka i otwiera. Płodność możesz również wyznaczyć obserwując temperaturę ciała. Wzrost podstawowej temperatury zależny jest od poziomu progesteronu, który wzrasta zaraz po owulacji. Oznacza to, że tuż przed jego wzrostem nastąpiła owulacja.
Kalendarz płodności używany jest głównie do uchwycenia momentu owulacji po to, aby począć dziecko. Najlepszym momentem do tego jest okres okołoowulacyjny poprzedzający owulację. Współżycie w tym czasie zwiększa szanse na zapłodnienie, ponieważ plemniki w sprzyjających im, płodnych warunkach mogą przeżyć w organizmie kobiety nawet 72 godziny. Nie oznacza to jednak, że seks w tym czasie zawsze skutkuje ciążą. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo zapłodnienia powinniście kochać się codziennie dwa dni przed owulacją, w czasie jej trwania oraz dzień lub dwa po niej. Często jednak zdarza się, że mimo stosowania kalendarza płodności nie udaje się zajść w ciążę, ponieważ data owulacji została nieprawidłowo ustalona. Nie zawsze każdy cykl jest taki sam, a nawet od regularnych cykli może się zdarzyć odstępstwo. Na przebieg całego procesu menstruacyjnego ma również wpływ wiele czynników zewnętrznych.
Oprócz wymienionych powyżej objawów owulacji występują jeszcze subiektywne objawy płodności. Wiele kobiet zauważa, że w czasie okołoowulacyjnym ma lepszy humor, poprawia się ich samopoczucie, a nawet wygląd. Włosy są błyszczące, cera gładka, zwiększa się również koncentracja i ochota na seks. Warto więc z tych pozytywnych aspektów naszej kobiecości korzystać, a dzień owulacji wyznaczysz również za pomocą przydatnego narzędzia jakim jest:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.